Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Вас викликали свідком до суду? Тоді ця стаття для вас!
Хто ж може бути свідком під час розгляду справ у суді?
Свідком може бути кожна особа, якій відомі будь-які обставини, що стосуються справи.
Свідок зобов’язаний з’явитися до суду у визначений час і дати правдиві показання про відомі йому обставини.
Свідок має право давати показання рідною мовою або мовою, якою він володіє, користуватися письмовими записами, відмовитися від давання показань, згідно зі статтею 63 Конституції України, тобто, якщо особа, відносно якої свідок дає покази, є близьким родичем.
За завідомо неправдиві показання або за відмову від давання показань з непередбачених законом підстав свідок несе кримінальну відповідальність.
Тобто, завідомо неправдиві показання караються виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.
Відмова від давання показань без поважних причин карається штрафом від п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 850 грн. до 5100 грн. або арештом на строк до шести місяців.
У разі неможливості прибути за викликом суду свідок зобов’язаний завчасно повідомити про це суд.
Якщо свідок злісно ухиляється від явки в суд, це вважається як неповага до суду та тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян , тобто від 340 грн. до 1700 грн.
Якщо свідок порушує порядок під час судового засідання, то на нього накладається штраф в такому ж розмірі.
Так що, якщо вас викликають свідком до суду, перш за все подумайте, чи варто не з’являтись за викликом та відмовлятись від отримання судової повістки.
А хто ж не може бути допитаним в якості свідка?
Це:
- недієздатні фізичні особи, а також особи, які перебувають на обліку чи на лікуванні у психіатричному лікувальному закладі і не здатні через свої фізичні або психічні вади правильно сприймати обставини, що мають значення для справи, або давати показання;
- особи, які за законом зобов’язані зберігати в таємниці відомості, що були довірені їм у зв’язку з їхнім службовим чи професійним становищем, - про такі відомості;
- священнослужителі – про відомості, одержані ними на сповіді віруючих;
- професійні судді та присяжні – про обставини обговорення у нарадчій кімнаті питань, що виникли під час ухвалення рішення чи вироку;
- особи, які мають дипломатичний імунітет, не можуть бути допитані як свідки без їхньої згоди, а представники дипломатичних представництв – без згоди дипломатичного представника.