flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відповідальність за керування транспортним засобом у стані сп’яніння у 2020 році

15 січня 2020, 10:28

Відповідальність за керування транспортним засобом у стані сп’яніння у 2020 році

 

За 2019 рік в Україні працівниками поліції було складено 115 711 протоколів про притягнення до адміністративної відповідальності водіїв за керування у стані сп’яніння .

В Україні з 01 січня 2020 року до КУпАП вносяться зміни щодо відповідальності за керування суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (ст. 130 КУпАП).

Верховною Радою ухвалений Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» №  2617-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2020 року, відповідно до якого за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції передбачена кримінальна відповідальність.

Однак, законом від 03 грудня 2019 року №321-ІХ  «Про внесення зміни до розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» дію цього закону відтерміновано до 1 липня 2020 року.

На теперішній час керування авто у стані сп’яніння передбачає адміністративну відповідальність і тягне за собою:

  • за 1-е правопорушення протягом року — штраф 10200 гривень і 1 рік позбавлення права керування транспортним засобом;
  • за повторне правопорушення протягом року — штраф 20400 гривень і 3 роки позбавлення права керування транспортним засобом;
  • за третє і більше порушень протягом року — штраф 40800 гривень і 10 років позбавлення права керування транспортним засобом.

 

Однак вже з 1 липня 2020 року таке правопорушення буде вважатися вже кримінальнім проступком (ст.286-1 ККУ).

Водій отримає судимість за новою ст. 286-1 ККУ навіть в разі притягнення в перший раз.

Кримінальна відповідальність за ст. 286-1 КК наступає у разі:

  • керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
  • передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів;
  • відмова водія від проходження медичного огляду на стан сп'яніння або щодо вживання таких лікарських препаратів;
  • вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування.

За всі перераховані вище дії передбачено штраф від 1 до 2 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 32 тис. грн) і позбавлення права керувати транспортним засобом на строк до 3 років.

У разі повторного правопорушення штраф складе до 51 тис. грн з позбавленням права керувати транспортним засобом від 2 до 3 років.