Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ПРАВО АПЕЛЯЦІЙНОГО
ОСКАРЖЕННЯ В ЦИВІЛЬНОМУ СУДОЧИНСТВІ
Відповідно до ст. 17 ЦПК особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не беруть участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права та обов'язки, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судових рішень у випадках та порядку, встановлених цим Кодексом. У ст. 352 ЦПК деталізується перелік осіб, які наділені правом апеляційного оскарження. Це:
1) учасники справи
2) особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов'язки.
Строки апеляційного оскарження
Обов’язково необхідно звернути увагу на строки апеляційного оскарження, оскільки недотримання процесуальних строків позбавляє особу права на захист у суді другої інстанції.
ЦПК розмежовує строки звернення до апеляційного суду в залежності від об’єкта оскарження. Так, відповідно до ч. 1 ст. 354 ЦПК України, з оскарженням рішення суду суб’єкт може звернутися протягом 30 днів. Апеляційна ж скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом 15 днів.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду;
2) на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Тобто, право на оскарження починається з наступного дня з дня проголошення рішення (ухвали) суду.
Приклад. Якщо рішення суду проголошено 6 травня, то строк на оскарження починається з 7 травня, та закінчується 6 червня.
У випадку, коли особа не була присутня на проголошенні рішення, то строк на оскарження для такої особи починається з наступного дня після отримання (вручення) рішення.
Наприклад, рішення проголошено 6 травня, рішення вручено учаснику справи 10 травня. Строк на оскарження починається з 11 травня та закінчується 10 червня (останній день для подання апеляційної скарги). Однак, якщо особа що подає апеляційну скаргу вже після 6 червня, то до апеляційної скарги додається клопотання про відновлення пропущеного строку у зв’язку з отриманням судового рішення в інший день.
Також слід зауважити, що апеляційні скарги надсилаються на апеляційний розгляд тільки після закінчення строку на оскарження усіма учасниками справи.
Наприклад, якщо рішення суду проголошено 6 травня, позивач отримав рішення у день проголошення (6 травня), відповідач отримав рішення 10 травня, апеляційна скарга від позивача надійшла до суду 11 травня, апеляційна скарга відповідачем не надавалась. Справа з апеляційною скаргою до апеляційного суду надсилається не раніше 11 червня, плюс 3 робочих дні на випадок, якщо апеляційну скаргу надіслали поштою
Звертаємо Вашу увагу на поняття дня вручення судового рішення. У ст. 272 ЦПК зазначено, що днем вручення судового рішення є:
1) день вручення судового рішення під розписку;
2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи;
3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;
4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;
5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Якщо судове рішення надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Строки оскарження ухвал (15 днів) рахуються аналогічно строкам оскарження судових рішень
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.